معرفی مجله

«کشکول»، مجلۀ تخصصی اسناد و نُسخه‌های خطّی مناطق کُردنشین است، این نشریه در زمینۀ مطالعاتِ کتاب‌‌شناختی، مباحث نسخه‌‌شناسی، تاریخ علم در میان دانشمندان کُرد، مجموعه‌داری کتب خطّی و اسناد کهن، به صورت دوفصلنامه، به زبان فارسی منتشر می‌گردد و قلمرو فعالیتِ آن تمامی حوزه‌های متنوّع کتاب‌‌شناختی آثار تُراثی، نسخه‌شناسی، تصحیح متون کهن، فهرست‌نویسی نسخ خطی و اسناد را شامل می‌شود.

در همین راستا، «کشکول» از مقالات اندیشمندان، صاحب‌نظران و پژوهشگران استقبال کرده و آمادگی خود را برای انتشار مقالاتی با محورها و موضوعاتی از این دست اعلام می‌دارد:

  1. نسخه‌شناسی: معرفی و توصیف نسخه‌های خطی تازه‌یاب در حوزه علوم اسلامی، تاریخ، فرهنگ، ادبیّات، جغرافیا، طب و نجوم که در مناطق مختلف کردستان کتابت شده‌اند.
  2. تصحیح متون: تصحیح متون خطی ادبی، تاریخی و …
  3. تاریخ علم: سهم دانشمندان کُرد در تولید، ترویج و تقریر علوم اسلامی، ادبی، کاربردی و …
  4. شرح احوال و آثار (تراجم): معرفی شعرا و مشاهیر گمنام، معرفی مجموعه داران و کتابداران کُرد
  5. فهرست‌نویسی: فهرست نسخه‌های خطی مربوط به کُردستان در آرشیوهای شخصی و عمومی.
  6. کتاب‌شناسی‌های موضوعی: کتابشناسی و معرفی آثار وابسته به تحقیقات نسخه‌شناسی در کردستان.
  7. بررسی اسناد کهن: معرفی و توصیف اسناد تک برگی یا چند برگی متعلق به امور دولتی یا خانوادگی در حوزۀ کُرد و کردستان.
  8. روش‌شناسی: بررسی تحلیلی متون کهن، روش تصحیح متون خطی کُردی، نقد و بررسی آثار خطی تصحیح شده مربوط به کردستان اعم از دیوان‌های شعر، تواریخ و…

علاقمندان می‌توانند با توجه به محورهای فوق، آثار خویش را تنظیم و از طریق سایت ارسال نمایند. مقالات فرستاده شده پس از طی فرایند ارزیابی و داوری، پس از اطلاع نتیجه ارزیابی به نویسنده، به تناوب منتشر خواهند شد. ترجیحاً مقالاتی در اولویت انتشار در این نشریه قرار دارند که با نگاه دقیق و مستند به متون کهن و استوار بر چارچوب علمی بوده باشند.

 

دکمه بازگشت به بالا
بستن